Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak fungují odbory u nás? – 2. díl

23. 02. 2016 10:58:15
http://schwarz.blog.idnes.cz/c/3550/Jak-funguji-odbory-u-nas.html Po 9 letech můžeme hodnotit situaci i práci odpovědných politiků...vč. odborářů.

V červnu 2007 jsem zde psal u své zkušenosti s tehdejšími odboráři pražské záchranky. Za těch cca 9 let se stalo a změnilo mnoho. Předsedou Českomoravské konfederace odborových svazů již není Milan Štěch, ale Josef Středula. Na odborovém svazu zdravotnictví a sociální péče již není předsedou RNDr. Schlanger ale Bc. Žitníková. Na MZ ČR již není ministrem MUDr. Tomáš Julínek, ale MUDr. Svatopluk Němeček, MBA. Primátorem Prahy není již MUDr. Pavel Bém, ale Mgr. Adriana Krnáčová, M.A., MBA. Předsedou základní odborové organizace ZZSHMP už není Jiří Havelec, ale Jan Franěk, DiS. Já už nejsem ředitelem ZZSHMP, protože v květnu r. 2015 jsem byl během služební cesty v Izraeli odvolán dnes již bývalou Radou hl. m. Prahy v čele s primátorkou bez udání důvodů, a to i přes to, že jím nařízeným auditem nebyly prokázána obvinění odborářů a auditoři personální změny nedoporučili. Po 18 letech řízení složité organizace, která je základní složkou IZS a zodpovídá za zdraví obyvatel i návštěvníků metropole a která se vyšplhala přes mnohaleté nářky odborářů a jejich soustavné boje a snahy o mé odvolání na světovou špičku, mně ani nikdo nepoděkoval. Celé to považuji za mojí šikanu ze strany odborů, které za to společně s představiteli Prahy nesou odpovědnost.

Budiž, takový je život a tací lidé zde žijí a dokonce i nyní vládnou. Nebudu naříkat a stěžovat si. Za to tihle lidé nestojí. Já věřím na tzv. boží mlýny. Jaká je situace nyní na ZZSHMP, mě nyní nepřísluší hodnotit, to musí učinit zaměstnanci a vše dřív nebo později stejně ukáže čas. Obávám se, že odboráři stejně nebudou nikdy a nikým uspokojeni. Smutné i neakceptovatelné je, že odboráři zasahují do oblastí, které jim nepřísluší a naopak nedělají svou práci, pro kterou vůbec vznikly i existují, a která je definována především zákoníkem práce.

Moje veřejná kritika pražského zdravotnictví stejně jako kritika pražských nemocnic, které odmítaly na jaře r. 2014 kriticky ohrožené pacienty od záchranky, byly také důvodem mého odvolání. Více než rok za zdravotnictví v metropoli zodpovídá radní společně s primátorkou. Za fungování nemocnic je zodpovědný ale ministr zdravotnictví a ministr obrany, který je zodpovědný za ÚVN. Situace v pražském zdravotnictví se od té doby nijak nezměnila ani nezlepšila.

Problémy, na které poukazovali odboráři a které proti mně používali i argumentačně uplatňovali, přetrvávají nebo se i dokonce prohlubují. Opět slyšíme, jak požadují zvýšení platů, jak si stěžují na práci MZ, jak nejsou spokojeni s pracovními podmínkami a systémem vzdělávání, jak odcházejí zdravotníci a noví nepřicházejí, jak jsou omezeny provozy některých oddělení nebo celých nemocnic atd., ale odborářský boss a odborářští funkcionáři nikde tak urputně veřejně nevystupují, jako když žádali mé odvolání. Asi jim má funkce ředitele nejlépe fungující ZZSHMP se světově nejlepšími výsledky stála z víc než osudy zdravotníků a pacientů. Za ně ale bojují zástupci LOKu nebo ČLK, kteří své povinnosti plní, sic nedostatečně či neúspěšně.

Do dnes nemají zaměstnanci ZZS stejné postavení a výhody jako ostatní složky IZS. Práce na ZZS je stále náročnější i zodpovědnější, ale také stále více terčem kritiky politiků samospráv jen proto, že nejsou v každé sanitce lékaři. Naše jasné i odborné argumenty neslyší nebo neakceptují. Pozice záchranářů ve společnosti setrvává na úrovni jakýchsi povozníků a nekompetentních zdravotníků, kteří „stejně“ nemohou na místě o ničem bez lékaře rozhodnout a všechny pacienty nakonec pouze odvezou do nemocnic, kde jsou terčem ataků kolegů, kteří nechtějí přijmout fakt, že v přednemocniční fázi bude s ohledem na vývoj společnosti, medicíny a legislativy stále častěji a méně omezená možnost zajistit definitivní péči. A takováto péče neobstává ani v nemocnicích, které jsou terčem kritiky ze strany pacientů a jejich příbuzných podporovaná mediálními kauzami, které sice po několika letech soudních sporů většinou neobstojí, ale dehonestují celý systém a lékaře. A odbory mlčí...

Autor: Zdeněk Schwarz | úterý 23.2.2016 10:58 | karma článku: 12.66 | přečteno: 404x

Další články blogera

Zdeněk Schwarz

(Ne)zachráněný život – 2.díl

Už se nesetkávám se zachráněnými, ale s těmi, kterým již nebylo pomoci, a zemřeli. Před devíti lety jsem psal o zachráněném chlapci, kterého tehdy zachytil ve fotografii u nás občas fotografující dnes již profesionální fotograf.

2.3.2016 v 10:00 | Karma článku: 13.36 | Přečteno: 502 | Diskuse

Zdeněk Schwarz

Pražské špitály – 2. díl

V březnu 2007odvolal ministr Julínek ředitele Fakultní Thomayerovi nemocnice a ředitele Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, aby v květnu jmenoval nové. Dnes už oba ředitelé ve svých funkcích nejsou. Nic se ale nezměnilo.

1.3.2016 v 10:00 | Karma článku: 10.75 | Přečteno: 391 | Diskuse

Zdeněk Schwarz

Málo lékařů – 2. díl

Život je krátký a letí jak tryskáč, zvláště po čtyřicítce... A se stoupajícím věkem všichni vč. lékařů a politiků potřebují dříve nebo později lékaře. Těch co ne, je, věřte, hodně málo.

29.2.2016 v 9:00 | Karma článku: 12.62 | Přečteno: 389 | Diskuse

Zdeněk Schwarz

Zapomeňte na hypermarkety, nakupujte přes Internet! – 2.díl

Hypermarket je podle mého názoru negativní forma života civilizace, která ovlivňuje lidi mnohými neduhy. Má dopad na naše zdraví, výchovu dětí, lidskou psychiku, mezilidské vztahy, obchod, finance, sociální oblast i celkové vnímán

28.2.2016 v 9:00 | Karma článku: 10.73 | Přečteno: 545 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Radka Kielbergerová

Vlak přece k trampování vždycky nějak patřil

...jako i vztyčený palec a řeka a kytary a usárny a kamarádi...a dobrodružné chvíle s nepohodlím, které k tomu všemu patřilo docela samozřejmě jako trampovo svobodné dýchání, což k tomu všemu patří dodnes, pokud je tramp srdcař

23.9.2017 v 11:33 | Karma článku: 6.96 | Přečteno: 135 | Diskuse

Jaroslav Nedobitý

Winchester model 74 – malorážka proti nacismu

Rychlé tankové divize wehrmachtu drtí Francii. Blitzkrieg ukazuje svou plnou sílu. Francouzská a britská armáda ustupuje k moři. Jádro expedičních sil nakonec uvízne u přístavního města Dunkerk. Vojákům už pomůže jedině zázrak...

23.9.2017 v 10:18 | Karma článku: 9.45 | Přečteno: 264 | Diskuse

Pavla Kolářová

Bojíš se tmy?

Nejhorší jsou fialový mumie, co vylízají ze svých děr, hned jak se setmí. Odnášejí hlavně malý děti a pak už je nikdy nikdo nenajde. Tuhle jsem jednu viděla tam na hřišti za domem, když jsem večer vynášela odpadky. Fakt nekecám...

23.9.2017 v 8:27 | Karma článku: 8.41 | Přečteno: 111 | Diskuse

Jana Majová

Davidova máma. O svalové dystrofii počtvrté.

Co Davida znám, ukotvilo se mi v mysli srovnání jeho každodenna s bájí, kde David poráží Goliáše. Svalová dystrofie se podobá genetickému Goliášovi. A je osudově neporazitelná. Dá se ale více či méně tlačit do kouta.

23.9.2017 v 8:00 | Karma článku: 14.79 | Přečteno: 303 | Diskuse

Helena Vlachová

Bankrot slušnosti a poctivosti na české politické scéně

Naše země se může pochlubit výbornými herci, zpěváky, skladateli, lékaři, vědci, sportovci, spisovateli, režiséry i dalšími, kteří dělají svou profesi poctivě. Ale naši politici?

23.9.2017 v 6:47 | Karma článku: 20.77 | Přečteno: 579 | Diskuse
Počet článků 128 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2160

bývalý ředitel a lékař Zdravotnické záchranné služby h.m. Prahy, bývalý nezávislý Senátor - volební obvod č.27, nyní koroner hl. m. Prahy

 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.