Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stav zdravotnictví v Praze očima (bývalého) ředitele ZZS – 2. díl

24. 02. 2016 9:11:01
http://schwarz.blog.idnes.cz/c/3548/Stav-zdravotnictvi-v-Praze-ocima-reditele-ZZS.html Rozhodně tu nemáme žádný zázrak a v ostatních krajích mají krásné nemocnice s moderní logistikou... To si naše odborné kapacity nezaslouží.

Hned v úvodu musím s ohledem na změnu uvést, že již nejsem ředitelem ZZSHMP, takže to jsou nyní postřehy občana, který se v pražském zdravotnictví pohybuje přes 35 let. Nyní pracuji jako koroner v Praze a rozšířil si poznatky o zkušenosti z této smutné části života.

Zdravotnictví stejně jako ostatní odvětví života se rozvíjí obrovskou rychlostí. Máme neustále nové metody a přístroje i zkušenosti a mladší odborníky se zkušenostmi ze zahraničí... Po celé republice vidíme nové nemocnice a rekonstruovaná zařízení nebo oddělení. Na druhou stranu v Praze jaksi zaspali a ustrnul čas. Ať navštívíte kteroukoliv pražskou nemocnici, tak kromě zrekonstruovaného dětského monobloku v Motole nebo nejnovější budovy v IKEMu a ÚVN všude vidíme staré nevzhledné oprýskané budovy, pokud narazíte na stavební ruch, tak se jedná jen o havarijní opravy nebo malé rekonstrukce, prach, hluk, zápach, nepořádek, špínu, nerovné ucpané silnice, nevyhovující parkovací plochy, obtížnou dostupnost, špatnou orientaci, přelidněné čekárny, dlouhé pobyty čekajících na péči a zamračený personál v sepraném, roztrhaném převážně bílém oblečení s kratšími kalhotami a sešlapanou obuví, které často doplňují pestré či černé ponožky... Někde přetrvává všem známá image socialistického zdravotnictví sestřiček s krátkými modrými šaty, odlíčené a neupravené, protože jim zakazují se nalíčit, nalakovat nehty, nosit bižutérii, ale už nemají naškrobené čepce. Všude stále vidíme nevkusně oblepené dveře a stěny různými papíry s ručně psaným informačním textem, otlučené porouchané či nekompletní vozíky různého spektra a vysokého stáří, pokud nechybí vůbec.

Centrální nebo urgentní příjmy chybí stále. Jediný posun se stal v Motole, kde loni otevřeli nově rozšířený a zrekonstruovaný urgentní příjem. V ostatních pražských nemocnicích, jejichž zřizovatelem je Ministerstvo zdravotnictví se situace nezměnila. Pacienti jsou stále předáváni na zcela kapacitně i prostorově nevyhovujících koncepčně zastaralých ambulancích za přítomnosti davu čekajících lidí nebo v hadrovými plentami oddělených kójích. Zcela organizačně pokulhává péče o cévní mozkové příhody, protože koncepce nebyla vůbec prostorově a koncepčně zajištěna, tzn. že nemají přijímací místo, které by přímo navazovalo na CT nebo MR vyšetření a mělo dostatečnou kapacitu intenzivních speciálních lůžek nebo přímou vazbu na neurochirurgické a angiologické pracoviště. Záchranáři a sanitní vozy jsou tak zbytečně blokovány desítky minut v nemocnicích a nedostává se jich v terénu.

Zázemí pro záchranáře a zastřešené parkovací plochy pouze pro sanitní vozy zcela oddělené od veřejnosti neexistují nikde. Stejně tak nebyly vyřešeny heliporty s nonstop provozem a přímou vazbou na příjmový trakt alespoň v nemocnicích, které mají statut traumacentra nebo cerebrovaskulárního centra. Největší nedostatek je patrný v druhé největší pražské nemocnici na Vinohradech, kde neexistuje urgentní příjem, pacienti na neurologii jsou přijímáni v malé suterénní ambulanci a speciální popáleninové centrum s působností pro celé Čechy nemá stejně jako traumacentrum pro půlku Prahy a Středních Čech heliport s přímou návazností a nemá standardní urgentní příjem. Problémy s předáváním se vyskytují také.

Nemocnice na Bulovce není doposud koncepčně dořešena a stále se čeká, jestli bude nadále Ministerstva zdravotnictví nebo Prahy a nebo se bude privatizovat. Budovy dále chátrají a situace se nemění. Za tu dobu přestala být i traumacentrem a cerebrovaskulárním centrem. Pacienti spadající do péče těchto center musí z třetiny Prahy a Středočeského kraje být transportováni až na druhou stranu metropole nebo do Vinohradské nemocnice. Delší transport nikomu neprospívá a zatěžuje to přednemocniční složku. Situaci o to více komplikují další změny, jako např. omezení akutní péče v nemocnici Clinicum ve Vysočanech v r. 2013 nebo nyní v Nemocnici Na Františku, která v centru metropole hrála významnou roli.

Samostatnou kapitolou je protialkoholní záchytná stanice a psychiatrická péče, které zaspali dobu. Péče o alkoholiky a opilce byla ledabyle přesunuta na kraj, jehož záchytka dlouhodobě kapacitně nestačí a ve většině dnů v roce hlásí o půlnoci stop stav. Poté opilci zatěžují nemocnice i celý systém a obtěžují jejich personál i ostatní pacienty. Logicky tak zbytečně čerpají i prostředky ze zdravotního pojištění. Psychiatrická péče řeší nedostatečně a nekoncepčně péči o závislé, protože spíše zneužívají možnost svobodné vůle. Je snadné i pohodlnější se vymluvit, že nechtěl pomoci, než mu to nařídit a proti jeho vůli léčit. Proč to u jedné skupiny nemocných lze a u této skupiny - závislých nelze, je nepochopitelné. Závislí, kteří nechtějí podstoupit nepříjemnou léčbu a utíkají z detoxů, zatěžují společnost a obtěžují občany svou přítomností všude kolem, kde se soustředí větší počty osob – před obchody, v metru, na nádražích, v parcích...

Občas narazíme na lepší prostředí i péči, ale bývá spíše světlou výjimkou úsměv, čistota, ochota, snaha, nové pestré voňavé prostředí, moderní přístroje, nové moderní oblečení personálu, recepce s moderním designem a milým ochotným personálem, který se vám hned věnuje nebo pomůže, příjemnými barvami prostředí, hrající příjemnou hudbou, doplněné květinami či obrázky... Nutno zdůraznit, že nehodnotím odbornou část zdravotní péče, která je zatím ještě na špici, ale díky jednotlivcům a prostředí také ztrácí kredit. Mnohá mimopražská pracoviště již svými odbornými kapacitami a kvalitou vysoké odborné péče již předběhla pražská pracoviště. Kritizuji stav, který je nekoncepční a setrvalý mnoho let a především ztrácí dech za ostatními kraji v ČR. Je to až neuvěřitelné, jak krásné mají nemocnice v jiných krajích, kde se neustále budují nové pavilony a otevírají krásná moderní oddělení, kde mají urgentní příjmy i heliporty a kde návaznost péče funguje.

Velký posun k lepšímu zaznamenáváme na většině dětských odděleních, která jsou pestrá a spíše připomínají hračkářství nebo domácí prostředí.

Kriticky lze hodnotit i ambulantní péči, kde často bývá nepokryta velká část dne službou. Mnoho lidí nemá vůbec zajištěnu péči praktických lékařů. Mnozí ji nemají pouze v Praze, protože do Prahy dojíždějí za prací nebo zde z pracovních důvodů delší dobu žijí, ale své praktiky mají doma, stovky kilometrů vzdálené. V odpoledních a večerních hodinách bývá pro mnohé najít poskytovatele ambulantní péče, takže nezbývá než se obrátit na nemocnice, které zbytečně zahlcují. Pokud nejsou schopni se do nemocnic dostat sami, tak zneužívají záchranku. MZ tyto dlouholeté problémy Prahy neřeší vůbec, kraj nemá žádnou koncepci zdravotnictví a systém to sám nevyřeší. Každý si hrabe na tom svém písečku a situace se dále a více prohlubuje. A odnáší to zdravotníci i pacienti a státní kasa.

Autor: Zdeněk Schwarz | středa 24.2.2016 9:11 | karma článku: 17.23 | přečteno: 731x

Další články blogera

Zdeněk Schwarz

(Ne)zachráněný život – 2.díl

Už se nesetkávám se zachráněnými, ale s těmi, kterým již nebylo pomoci, a zemřeli. Před devíti lety jsem psal o zachráněném chlapci, kterého tehdy zachytil ve fotografii u nás občas fotografující dnes již profesionální fotograf.

2.3.2016 v 10:00 | Karma článku: 13.36 | Přečteno: 518 | Diskuse

Zdeněk Schwarz

Pražské špitály – 2. díl

V březnu 2007odvolal ministr Julínek ředitele Fakultní Thomayerovi nemocnice a ředitele Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, aby v květnu jmenoval nové. Dnes už oba ředitelé ve svých funkcích nejsou. Nic se ale nezměnilo.

1.3.2016 v 10:00 | Karma článku: 10.75 | Přečteno: 396 | Diskuse

Zdeněk Schwarz

Málo lékařů – 2. díl

Život je krátký a letí jak tryskáč, zvláště po čtyřicítce... A se stoupajícím věkem všichni vč. lékařů a politiků potřebují dříve nebo později lékaře. Těch co ne, je, věřte, hodně málo.

29.2.2016 v 9:00 | Karma článku: 12.62 | Přečteno: 397 | Diskuse

Zdeněk Schwarz

Zapomeňte na hypermarkety, nakupujte přes Internet! – 2.díl

Hypermarket je podle mého názoru negativní forma života civilizace, která ovlivňuje lidi mnohými neduhy. Má dopad na naše zdraví, výchovu dětí, lidskou psychiku, mezilidské vztahy, obchod, finance, sociální oblast i celkové vnímán

28.2.2016 v 9:00 | Karma článku: 10.73 | Přečteno: 546 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Michal Dokoupil

Já, versus šílený čínský otec

Rodinné vztahy a jejich pravidla jsou v Číně, jak je asi většině známo, poněkud komplikovanější než v Evropě. Já se o tom mohl přesvědčit na vlastní kůži.

20.11.2017 v 16:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Jana Slaninová

Podlé stvoření

"Tohle je ta tvoje dcera?" zeptala se manžela a ukazovala na obrazovku, kde svítil FB profil. "Jo, to je moje dcera."

20.11.2017 v 15:36 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 91 | Diskuse

Lenka Pokorná

Separatismus

Hranice států v Evropě se různě mění a posouvají od počátku věků. Silnější státy, nebo ty, co si to o sobě aspoň myslely,

20.11.2017 v 15:15 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 87 | Diskuse

Zdenek Pfeifer

Konec Belle Epoque

Žebřiňák pomalu kodrcal po prašné cestě a vesnice brzo zmizela za lesem. Mladým hochům na voze nebylo zrovna do řeči. Dřevěné vojenské kufry, natřásající se spolu s nimi, napovídaly běh věcí příštích...

20.11.2017 v 15:03 | Karma článku: 5.36 | Přečteno: 165 | Diskuse

Karel Trčálek

Polootevřený dopis p. Ing. T. Vyoralovi, odesilateli otevřeného dopisu p. Bekovi

Nějak se nám tady s těmi otevřenými dopisy roztrhl Santa Klausův pytel. Pokoušející svůj osud víc než je zdrávo, napsal jsem taky jeden, když je dnes tak pěkně a svěže na procházce kol bezejmenné říčky

20.11.2017 v 11:59 | Karma článku: 17.11 | Přečteno: 569 | Diskuse
Počet článků 128 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2163

bývalý ředitel a lékař Zdravotnické záchranné služby h.m. Prahy, bývalý nezávislý Senátor - volební obvod č.27, nyní koroner hl. m. Prahy

 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.