Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Málo lékařů – 2. díl

29. 02. 2016 9:00:00
Život je krátký a letí jak tryskáč, zvláště po čtyřicítce... A se stoupajícím věkem všichni vč. lékařů a politiků potřebují dříve nebo později lékaře. Těch co ne, je, věřte, hodně málo.

http://schwarz.blog.idnes.cz/c/4171/Malo-lekaru.html

Už v r. 2007 jsem psal o personální krizi zdravotnictví. A přestože uplynula sedmina průměrného života, nic se nezměnilo, ba dokonce zhoršilo. A plnou zodpovědnost nesou představitelé politického dění, zejména zdravotnictví a školství v čele s premiérem. Menší podíl ale mají i všichni vedoucí zaměstnanci, kteří zodpovídají za vzdělávání a zaměstnání lékařů. A nelze vynechat ani oblast vzdělávání a zaměstnání nelékařských profesí, která se na nedostatku lékařů nepřímo podílí. A na konci stojí jeden z velkých viníků, tj. odbory, které doposud nic pro zlepšení situace neprosadily, přestože téměř každý rok straší veřejnost a tlačí na Vládu. Příčinou je také fakt, že za lékaře bojuje pouze LOK, jehož argumentace bývá věcná a konkrétní vč. požadavků.

Za situaci ale můžou i sami lékaři, kteří vlastně nemají důvod protestovat nebo se situací trápit, tzn. kolegové, kteří nijak nestrádají, kterým pěkně šlape praxe nebo mají tzv. dobré bydlo. Vždyť vždy platilo, že „koho chleba jíš, toho píseň zpívej“... nebo „co tě nepálí, nehas“... Mnozí kolegové také zastávají názor, že protestovat je pod jejich úroveň nebo že to ani není jejich problém, že od toho jsou zde „ti nahoře“.

Pokud se budete snažit získat nějaká objektivní data za posledních cca 10 let, tak je nenajdete nebo získáte data, která se výrazně liší a budí nedůvěru. K tomu někteří odborníci nebo lidé zodpovědní za stav zdravotnictví vč. počtu lékařů veřejnosti tvrdí, že lékařů je v ČR ještě stále nadbytek ve srovnání s jinými státy. Čert aby se v tom vyznal. Přesto na stránkách MZ nenajdete žádnou informaci o problému s nedostatkem lékařů. Nenajdete tam ani vyjádření MZ k informacím ČLK nebo LOKu, které nás o problému v různých intervalech nejméně 1x za dva až tři roky informují. Z toho má občan pocit, že MZ problém s nedostatkem lékařů nejen netrápí, ale asi o něm ani neví.

Bez lékařů nelze zajistit zdravotní péči a zaručit její dostupnost. Už z toho vyplývá, že to je nejzávažnější problém nejen zdravotnictví, ale celé společnosti. Kdo si to nemyslí nebo dokonce o tom neví, tak je hlupák. Chápu, že pan premiér i pan ministr zdravotnictví, ale i ostatní členové Vlády si myslí, že mají a budou mít asi péči zajištěnou vždy, ale to jim přeci nemůže stačit a hlavně projít ve volbách, které se naštěstí už zase blíží. Pokud si některý z ministrů nebo bohatých lidí myslí, že jim bude vždy stačit kamarád z lékařského stavu nebo zahraniční zdravotní péče, za kterou si při obtížích dojedou, tak se také mýlí. Většinou vás zdravotní problémy, především ty akutní a nejzávažnější zastihnou právě ve chvíli, kdy ten „Váš“ doktůrek nebude k zastižení nebo v dosahu. Také může být kvalifikován zcela mimo obor, který budete právě potřebovat. Domnívám se, že žádný lékař, a to ani ministr zdravotnictví, nemůže zajistit celý rozsáhlý rozsah zdravotní péče pro kteréhokoliv občana vč. pana prezidenta.

Nemůžeme zapomínat ani na celý komplement zdravotní péče, která je nelékařská a bez které se žádný lékař neobejde. Tím chci jen doplnit, že nedostatek nelékařského zdravotního personálu způsobí kolaps celého zdravotnictví a i případný dostatek lékařů nebude funkční a bude mít jednoznačně obrovský negativní dopad na pacienty a občany. Proto také nechápu, že se stále setkáváme s protesty a informacemi, které jsou odděleny od té druhé skupiny. Jednou protestují lékaři a jindy (nyní aktuálně) zase pouze zdravotní sestry.

Naštěstí zde existuje funkční databáze základních i podrobných informací o českém zdravotnictví, a to je ÚZIS. Když nahlédnete do jeho archivu, naleznete docela dost informací, které každému pomůžou vytvořit si snadný skutečný obraz o situaci bez potřeby naslouchat kterékoliv straně sporu nebo skupině demonstrující proti čemukoliv a věřit jejich mnohdy podivným až zavádějícím argumentům. Jediná černá skvrna na datech je, že nejsou nejaktuálnější, jen do r. 2013 (2 roky skluz).

ČR

2007

2013

rozdíl

lékaři

36 815

38 776

+1 961

Praktici

5 171

5 329

+158

Internisté

3 711

3 568

-143

Chirurgové

2 489

2 552

+63

Gynekologové

2 386

2 512

+126

Pediatři

2 120

2 042

-78

Zubaři

6 948

7 426

+478

farmaceuti

5 785

6 383

+598

anesteziologové

1 857

2 036

+179

Urgentní medicína

728

886

+158

Zdroj: ÚZIS

Data považuji za pravdivá a objektivní. Když se podíváte na úzký výběr nejzákladnějších oborů, vidíte, že vlastně počty doktorů vzrostly. Pouze internisté mají nárok křičet na poplach, protože jejich počet klesnul. Pokud si k tomu ještě uvědomíte (připomeneme), že běh těchto 9 let došlo k výraznému úbytku počtu akutních lůžek a uzavření více nemocnic i zdokonalení přístrojového vybavení i celé diagnostiky a posunu v medicíně, tak se nabízí velký otazník a otázka:

Kde a proč lékaři chybí? V čem je vlastně problém? Není to jen něčí zavádějící argumentace? Zajímavé je, že se o tématu hovoří jen tehdy, když se blíží nějaké volby nebo mění ministr a nebo některá skupina se potřebuje zviditelnit. Také to bývá, když se má ve zdravotnictví něco měnit nebo do něj chce někdo konečně rázně říznout. Mezi další důvody lze spatřit např. zdražování, inflaci, změna úhradové vyhlášky, debata o smlouvách, omezování zbytečné péče, propouštění, uzavírání nemocnic či oddělení apod. Při pohledu na ta čísla se také nabízí otázky: Kde jsou lékaři s urgentní medicínou, kteří chybí na záchranných službách? Kde jsou lékaři anesteziologové, kteří chybí na ARO a operačních sálech nebo i na záchrankách? Kde jsou lékaři zubaři, kteří chybí v zubařských ordinacích? A tak bych mohl pokračovat.

Z celého mám spíše pocit, že lékařů je dostatek a že problémy jsou jinde. Nabízí se jednoduché důvody, např. že nechtějí více pracovat, protože jim stačí průměr. Často slyšíme, že by rádi pracovali více, ale limitují (omezují) je zdravotní pojišťovny. Lékaři nejsou otroci, kteří by měli pracovat nepřetržitě, a ani nejsou samaritáni, kteří by měli pracovat zadarmo nebo pod tzv. cenou.

Každý, kdo se ve zdravotnictví pohybuje desítky let nebo o něm alespoň má základní potuchy, tak dobře ví, že ta čísla mohou být zavádějící, protože víme, že ještě před 20 roky pracovali lékaři na 200% i více. Já např. na chirurgii pracoval 360 hodin měsíčně. Pokud se snížil objem přesčasové práce a prodloužila dovolená, tak nemůže stejný objem lékařů, a to i s uvedeným 5% nárůstem, logicky stačit.

Problém není asi ani tolik v penězích, tj. výši platů. Jinak by nemohli chybět kolegové např. na záchrance, kde jsou platy slušné. Pokud má některý lékař v nemocnici málo peněz, může pracovat za více na záchrance. Zcela samostatnou kapitolou jsou praktičtí lékaři, kteří odmítají sloužit pohotovost nebo ohledávat zemřelé, přestože to je právě jejich obor. Nedivím se, nemají motivaci a nemají finanční potřebu. Je to stejné, jako kdybychom chtěli po právnících, aby zastupovali chudé za 100 Kč nebo sloužili noční pro bezdomovce, kteří potřebují právní pomoc. Nebo kdyby zedníci měli stavět za pár korun domy pro lidi bez domova.

Argumenty o exodu lékařů i zdravotníků nelékařských profesí jsou pravdivé, ať se to někomu líbí nebo nelíbí. Je to tak. A důvody jsou jasné každému, kromě ministra financí, který asi nechápe, že pokud chceme zachovat stávající úroveň zdravotnictví a ještě ji zvýšit, tak bude muset stát do něj více investovat, např. místo nákupu vybavení Armády. Až sem přijdou všichni ti imigranti, které se marně snaží Evropa regulovat, tak ve zdravotnictví zůstane málokdo.

Dávno jsem situaci přirovnal zácloně nad Evropou, která vlaje od jihovýchodu na severozápad. Pokud nemají lékaře tam, tak se logicky přesouvají, a to z ekonomických důvodů. Pokud někdo nyní neustále debatuje o migrační vlně, tak já přirovnávám situaci s lékaři českého zdravotnictví k migrační vlně lékařů, která započala již před 20 lety a stále trvá. Pokud si Evropa neví rady s ní, tak si neporadí s tou současnou migrační vlnou. MZ by už konečně mělo velký a závažný problém českého zdravotnictví začít neprodleně, a to velmi intenzivně, řešit. Extrémní náklonost k Číně nás nezachrání. Ani virus Zika není tak závažný problém.

Autor: Zdeněk Schwarz | pondělí 29.2.2016 9:00 | karma článku: 12.62 | přečteno: 397x

Další články blogera

Zdeněk Schwarz

(Ne)zachráněný život – 2.díl

Už se nesetkávám se zachráněnými, ale s těmi, kterým již nebylo pomoci, a zemřeli. Před devíti lety jsem psal o zachráněném chlapci, kterého tehdy zachytil ve fotografii u nás občas fotografující dnes již profesionální fotograf.

2.3.2016 v 10:00 | Karma článku: 13.36 | Přečteno: 518 | Diskuse

Zdeněk Schwarz

Pražské špitály – 2. díl

V březnu 2007odvolal ministr Julínek ředitele Fakultní Thomayerovi nemocnice a ředitele Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, aby v květnu jmenoval nové. Dnes už oba ředitelé ve svých funkcích nejsou. Nic se ale nezměnilo.

1.3.2016 v 10:00 | Karma článku: 10.75 | Přečteno: 396 | Diskuse

Zdeněk Schwarz

Zapomeňte na hypermarkety, nakupujte přes Internet! – 2.díl

Hypermarket je podle mého názoru negativní forma života civilizace, která ovlivňuje lidi mnohými neduhy. Má dopad na naše zdraví, výchovu dětí, lidskou psychiku, mezilidské vztahy, obchod, finance, sociální oblast i celkové vnímán

28.2.2016 v 9:00 | Karma článku: 10.73 | Přečteno: 546 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Michal Dokoupil

Já, versus šílený čínský otec

Rodinné vztahy a jejich pravidla jsou v Číně, jak je asi většině známo, poněkud komplikovanější než v Evropě. Já se o tom mohl přesvědčit na vlastní kůži.

20.11.2017 v 16:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Jana Slaninová

Podlé stvoření

"Tohle je ta tvoje dcera?" zeptala se manžela a ukazovala na obrazovku, kde svítil FB profil. "Jo, to je moje dcera."

20.11.2017 v 15:36 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 91 | Diskuse

Lenka Pokorná

Separatismus

Hranice států v Evropě se různě mění a posouvají od počátku věků. Silnější státy, nebo ty, co si to o sobě aspoň myslely,

20.11.2017 v 15:15 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 87 | Diskuse

Zdenek Pfeifer

Konec Belle Epoque

Žebřiňák pomalu kodrcal po prašné cestě a vesnice brzo zmizela za lesem. Mladým hochům na voze nebylo zrovna do řeči. Dřevěné vojenské kufry, natřásající se spolu s nimi, napovídaly běh věcí příštích...

20.11.2017 v 15:03 | Karma článku: 5.36 | Přečteno: 165 | Diskuse

Karel Trčálek

Polootevřený dopis p. Ing. T. Vyoralovi, odesilateli otevřeného dopisu p. Bekovi

Nějak se nám tady s těmi otevřenými dopisy roztrhl Santa Klausův pytel. Pokoušející svůj osud víc než je zdrávo, napsal jsem taky jeden, když je dnes tak pěkně a svěže na procházce kol bezejmenné říčky

20.11.2017 v 11:59 | Karma článku: 16.85 | Přečteno: 569 | Diskuse
Počet článků 128 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2163

bývalý ředitel a lékař Zdravotnické záchranné služby h.m. Prahy, bývalý nezávislý Senátor - volební obvod č.27, nyní koroner hl. m. Prahy

 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.