Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak má vypadat záchranář a lékař ZZS?

17. 10. 2008 9:27:25
Delší dobu přemýšlím o tom, jak vlastně má vypadat záchranář nebo lékař zdravotnické záchranné služby. Když jsem pracoval v nemocnici nebo potom na záchrance, tak jsem některé lidi iritoval dlouhými vlasy a mladickou vizáží. Přiznávám, že již v dětství jsem dlouhými vlasy provokoval, protože tehdejší režim svými tendenčními negativní názory vyžadoval ostříhané hlavy. Dnes mě vždy svým vzhledem pobaví zastupitel za KSČM, který má dlouhé vlasy do culíku, protože by si to za komančů nemohl dovolit a měl by problém. Po světě jsem viděl velmi bohaté spektrum různých vizáží záchranářů i lékařů záchranných služeb nebo koneckonců i ostatních složek IZS, protože v některých zemích jsou záchranáři (záchranka obecně) součástí hasičů. Všímal jsem si ale i policistů nebo metropolitních policistů – obdoba našich městských a obecních strážníků.
záchranáozáchranáointernet

Začnu od hlavy: Bez vlasů nebo s vlasy? Vlasy dlouhé nebo krátké? Barevné nebo přírodní? Upravené či rozcuchané? Náušnice ano x ne? Piercing ano x ne? Tetování ano x ne? Oholený nebo strniště a nebo zarostlý vousy? Když vousy, tak jaké?

Pokrývka: Jaká? Šátek? Kulich? Kšiltovka? Jaká? Kšiltem dopředu nebo dozadu? Barva jedna nebo kombinovaná? S výšivkami nebo nápisy? Jakými? Firma? Funkce? Jméno? Číslo? Helmu? Jakou? Se štítem ano x ne? Barva? Reflexní?

Krk: Oholený nebo vousy? Tetování ano x ne? Bižuterie ano x ne? Zlaté řetízky, řetězy nebo korálky a kůžičky atd.? Šátek nebo košili s kravatou? Tričko s límečkem nebo bet límečku?

Hrudník: Holé tělo? Nátělník? Triko? Košili? Bez nebo s rukávy? Krátký nebo dlouhý? Teplý oděv nebo lehký? Omyvatelný (pogumovaný) nebo vlna a nebo umělá vlákna? Reflexní barvy a pruhy nebo cokoliv? Barva oděvu červená, modrá, zelená, oranžová, žlutá a nebo úplně jiná, třeba růžová atd.? Kapsy? Nápisy? Označení funkce? Jmenovka?

Bunda: Krátká do pasu nebo přes zadek? Pogumovaná? Šusťák? Umělá vlákna – horolezecká nebo jako na lyže a outdoor? S kapucou nebo bez? Teplá vložka ano x ne? Odnímatelná nebo všitá? Kapsy ano x ne? Jaké a kolik i kde? Uzavíratelné na zip nebo cvoky a nebo suchý zip? Zapínání bundy opět na zip, cvoky, knoflíky, suchý zip? Rukávy odnímatelné ano x ne? Nepromokavé švy ano x ne? Reflexní barvy ano x ne? Reflexní pruhy a prvky ano x ne? Kde a jaké? Nápisy ano x ne? Jaké? Firmu? Funkci? Jméno? A nebo se vrátit k historii, kdy lékař i záchranáři vyjížděli v civilu s bílým pláštěm?

Dolní část těla: Kraťasy? Trenýrky? Bermudy? Kalhoty? Kombinéza? Tepláky? Kapsy nebo bez kapes? Na zip nebo knoflíky a nebo cvočky? Reflexní barvy nebo jen reflexní pruhy a nebo bez reflexu? Dole na gumu nebo stahovací pásek či suchý zip a nebo zvony? Jak dlouhé? Do bot nebo přes boty?

Boty: Pantofle? Sandály? Polobotky? Kecky? Sportovní boty („Adidasky“, „Botasky“ nebo Prestige“)? Pracovní obuv kotníková nebo dokonce pod koleno či do půli lýtek? Na kaničky šněrovací nebo na zip a nebo natahovací a nebo kombinace více druhů? S plechem v podrážce proti propíchnutí třeba hřebíkem na stavbě a nebo měkká gumová podrážka, aby se snadno řídilo? Teplé nebo bez teplé vložky? Ortopedicky tvarovaný vnitřek nebo to je jedno? Černé? Bílé? Modré? Hnědé? Oranžové atd.? Kožené nebo umělé materiály? Goretex ano x ne? Větrání ano x ne? Promokavé nebo odolné ve vodě (vodotěsné)?

Pomůcky: Rukavice ano x ne? Jaké? Pracovní? Gumové? Jednorázové? Barva jaká? Šálu nebo šátek ano x ne?Ponožky vlastní nebo od firmy? Jaké? Krátké? Podkolenky? Teplé nebo slabé? Vlna nebo umělá vlákna? Speciální nebo obyčejné?Nůžky, baterku, obranný sprej, nůž, brýle ochranné, štít, speciální řezátko na bezpečnostní pás v autě, ledvinku s pomůckami nebo osobními věcmi atd.? Je toho hodně, co potřebují a co se může někdy hodit.

Kolik? Nejméně vše dvakrát nebo pětkrát a nebo desetkrát?

Údržba? Zaměstnavatel nebo si prát sami doma? Praní nebo čistírna? Je to infekční či nikoliv?

Obnova každý rok nebo jednou za dva roky a nebo později? A také lze měnit jen v případě potřeby – opotřebení, zničení či ztráty?

Celkový vzhled a dojem: Čistý, upravený, vymydlený, oholený, voňavý nebo vonící čistotou? Špinavý od práce – pracovní patina? Zápach špitálu, potu, špíny nebo nemytého těla a nohou? Hulvát nebo sluňák? Drsný nebo bojácný? Odrbaný nebo jako ze škatulky? Tetování ano x ne? Svalnatá postava nebo obézní s pupíkem? Hubený nebo tlustý? Malý nebo vysoký? Mladý nebo starší?

Vystupování: Pozdravit, vždy čelem k nemocnému, hovořit slušně, v klidu, srozumitelně, představit se, popsat, co se stalo a proč vlastně přijel, co se děje nebo bude dít, jak bude postupovat a co bude chtít udělat, ptát se pacienta zda souhlasí s navrženým postupem a požádat o spolupráci...? Po vyšetření a léčbě pacienta v klidu a ohleduplně naložit a informovat příbuzné nebo okolí o tom, co asi nemocnému je, co se s ním bude dít, kam ho odvezou a jak se mají zachovat a postupovat. U nás dáváme letáčky se základními informacemi vč. čísla sanitky pro následnou (zpětnou) identifikaci a telefonními čísly a oddělením kam odvážíme nemocného. Nebo vlítnout na scénu jak v akčním seriálu, nepozdravit (na to není čas), nepředstavit se (Proč? Co je komu do toho, kdo jsem...apod.), rozrazit vše co stojí v cestě, jako hrom do police, pracovat rychle bez ohledu na cokoliv a zmizet jak pára nad hrncem neznámo kam...i s pacientem.

Vidíte, že rozdílů může být opravdu mnoho. Viděl jsem již všude ve světě a nejen tady v ČR všechno a nedokážu posoudit, zda to či ono vadí pacientům, příbuzným nebo lidem obecně. Pořád si myslím, že nejdůležitější je, aby záchranář byl skvělý profesionál a uměl svou práci na 100% a také ji tak vykonával. Vlídnost, ohleduplnost a takt jsou hlavními atributy, ale vzhled až potom. U oděvu kladu důraz na praktičnost a bezpečnost – ochranná vlastnost je důležitá.

Takže co říci na závěr? Že jsme všichni jenom lidi a každý má plné právo na to, jak bude chtít vypadat a jak se bude chtít oblékat a prezentovat. Určitě se shodneme, že vizáž je především výraz osobnosti jednotlivce a že podstatné by mělo být to, jak se cítí právě on ve svém „obalu“ a ne jak ho vnímá okolí a zda náhodou někomu není nebo je sympatický, protože nikdo se nezavděčí všem.

A jak má vypadat záchranář? I na tuto otázku nenalezneme odpověď, protože každá záchranka má svá specifická oblečení vč. barevného provedení a detailů, což ji nejen odlišuje, ale i charakterizuje. A proč unifikovat a zavádět uniformitu nebo-li direktivní jednotnost, když s takovým postojem máme z totality mnoho negativních zkušeností. Důvodem je i fakt, že se nikdy neshodneme mezi záchranáři, jak by měl „správný“ záchranář vypadat. Nutno připomenout, že to vše záleží i na financích a možnostech organizace nebo jejího zřizovatele. Obléci záchranáře můžeme za pár tisíc ale také za několik desítek tisíc i přes sto tisíc korun.

Autor: Zdeněk Schwarz | pátek 17.10.2008 9:27 | karma článku: 17.54 | přečteno: 6039x

Další články blogera

Zdeněk Schwarz

(Ne)zachráněný život – 2.díl

Už se nesetkávám se zachráněnými, ale s těmi, kterým již nebylo pomoci, a zemřeli. Před devíti lety jsem psal o zachráněném chlapci, kterého tehdy zachytil ve fotografii u nás občas fotografující dnes již profesionální fotograf.

2.3.2016 v 10:00 | Karma článku: 13.36 | Přečteno: 518 | Diskuse

Zdeněk Schwarz

Pražské špitály – 2. díl

V březnu 2007odvolal ministr Julínek ředitele Fakultní Thomayerovi nemocnice a ředitele Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, aby v květnu jmenoval nové. Dnes už oba ředitelé ve svých funkcích nejsou. Nic se ale nezměnilo.

1.3.2016 v 10:00 | Karma článku: 10.75 | Přečteno: 396 | Diskuse

Zdeněk Schwarz

Málo lékařů – 2. díl

Život je krátký a letí jak tryskáč, zvláště po čtyřicítce... A se stoupajícím věkem všichni vč. lékařů a politiků potřebují dříve nebo později lékaře. Těch co ne, je, věřte, hodně málo.

29.2.2016 v 9:00 | Karma článku: 12.62 | Přečteno: 397 | Diskuse

Zdeněk Schwarz

Zapomeňte na hypermarkety, nakupujte přes Internet! – 2.díl

Hypermarket je podle mého názoru negativní forma života civilizace, která ovlivňuje lidi mnohými neduhy. Má dopad na naše zdraví, výchovu dětí, lidskou psychiku, mezilidské vztahy, obchod, finance, sociální oblast i celkové vnímán

28.2.2016 v 9:00 | Karma článku: 10.73 | Přečteno: 546 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jan Tichý(Bnj)

Slušní proti slušným?

Nebo také různí neslušní, poslušní či neposlušní. Říká se, že většina lidí je slušných. Také se předpokládá, že mlčící většina jsou ti slušní.

20.11.2017 v 15:44 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 40 | Diskuse

Václav Vít

Soudruzi dříve a dnes.

Časy se mění a komunisté s nimi, aspoň na první pohled. Takový pan Vojta Filip dnes pronáší úvahy, za které by se před lety nemusela stydět ani Svobodná Evropa.

20.11.2017 v 15:38 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 31 | Diskuse

Dana Kellnerová

Kdo jsou muži, kteří obtěžují ženy?

Dnešní společnost si zakládá na humanitě. Všichni jsme si rovní. Zločinci, úchylové, přenašeči pohlavních chorob, obtěžovatelé žen. Kryjeme parazity, kteří dobroty společnosti využívají. Správné to není. Trpí tím slušný člověk.

20.11.2017 v 15:01 | Karma článku: 14.24 | Přečteno: 473 |

Irena Aghová

Společnost: Kam se mají ubírat naše úvahy?

Když si projedete Internet, konkrétně Seznam.cz, setkáte se s informacemi, které se odehrály, také věštbami a neštěstími, i protikladnými tvrzeními. Tak ztrácíme přehled, co se vlastně důležitého děje. Vyberte si, jak se naladit.

20.11.2017 v 14:50 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 61 | Diskuse

Jan Pražák

Kdo přeběhne blíž před rozjetým autem?

Zpráva z tisku, cituji: „... soutěž v tom, kdo přeběhne silnici těsněji před jedoucím autem, nejlépe náklaďákem, samozřejmě mimo přechod a ještě je fajn se do poslední chvíle schovávat za rohem.“ Konec citace.

20.11.2017 v 14:03 | Karma článku: 19.30 | Přečteno: 465 | Diskuse
Počet článků 128 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2163

bývalý ředitel a lékař Zdravotnické záchranné služby h.m. Prahy, bývalý nezávislý Senátor - volební obvod č.27, nyní koroner hl. m. Prahy

 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.