Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zákon o ZZS a jeho základní chyby

24. 11. 2008 9:59:24
Už jsem zde uvedl několik vážných nedostatků návrhu zákona o zdravotnické záchranné službě, který je nyní jedním z nejaktuálnějších témat politických jednání a torsem krachující zdravotnické reformy. V podobě, kterou nyní má, je nemožné jej přijmout a schválit. Pokud by k tomu přesto došlo, tak mnohaleté očekávání zákona, který české zdravotnické záchranné služby nikdy neměly a který potřebují, se změní v zoufalství plné obav a strachu. Záchranářská obec stále doufá v zázrak, že dojde k úpravě návrhu nebo jeho odmítnutí.
easeasweb

Hodně konfliktní a diskutované téma návrhu je dojezdová doba. V mnoha zemích není doba pro dojezd ZZS stanovena vůbec. V některých je to do 30 minut a jinde třeba i do 10 minut. U nás máme nyní vyhláškou stanoven limit do 15 minut od zavolání na linku 155 do příjezdu sanity na místo. Vždy je pamatováno na situace hodné zvláštního zřetele, tzn. např. sněhovou kalamitu, náledí, dopravní zácpu nebo poruchu sanitky apod., tj. objektivní příčiny zdržení přijíždějící sanitky.

Reformní zákon o ZZS přišel se zcela ojedinělou a ve světě neznámou novinkou, že limit bude v rozpětí 5 – 20 minut a toto rozpětí bude vztaženo na oblast podle její hustoty osídlení. Z lidského i odborného hlediska to však nelze považovat za rozumné, ale spíše za nevhodné. Není možné počítat s tím, že někteří lidé budou mít dojezd 20 minut jen proto, že bydlí v méně osídlené lokalitě a naopak, že lidé žijící v husté zástavbě budou mít výhody v podobě dojezdu do 5 minut. Tato neúměrná a nereálná doba 5 minut byla naštěstí pod tíhou odborných argumentů z návrhu odstraněna. V současné době tak máme navržen limit v rozmezí 10 – 20 minut. Proč ale nejsou stejné parametry rovnocenné na území všech krajů? Proč v Praze je opět situace jiná, pro Prahu nevýhodná? MZ nechce brát v potaz specifika Prahy, ale samo je používá při tvorbě zákona o ZZS.

Čas se počítá od předání informace ze zdravotnického operačního střediska, tzn. kdy jej dispečerka předá posádce, a posádka musí vyjet do 2 min od převzetí, tj. v případě Prahy je to nejspíše v momentě, kdy přijde posádce na pager informace o výzvě (k výjezdu). Zákon totiž neřeší jakou formou a kde má posádka výzvu k výjezdu přijmout. Pominu-li tento problém, tak zde máme ještě další komplikaci. Výkladem navrženého textu zákona totiž nemáme 10 minut, ale bez těch 2 minut na aktivaci posádky vlastně pouhých 8 minut. Mám z toho teda pocit, že autoři návrhu asi neumí ani sčítat a odčítat.

Dalším probléme je rozdělení na území a pro ně stanovené limity podle hustoty osídlení. Území Hlavního města Prahy má mnoho specifik, na které neustále upozorňuji jak MZ, tak kolegy z ostatních ZZS. Marně, ten kdo v Praze nežije a na pražské záchrance nikdy nepracoval, to asi nemůže nikdy pochopit. Stejně jako oni nechápou naše specifika, tak zase na pražské záchrance nechápeme, proč pro Prahu platí zmíněný limit 10 minut (vlastně jen 8 minut!) jako pro celý kraj? Proč musíme např. do Hájku, což je obec s cca 400 lidmi na okraji Prahy, dojet stejně rychle jako třeba na Václavské náměstí? Přitom ZZS středočeského kraje v sousední Praze - venkov do vedlejší obce Stupice, která je jen o cca 600 m dále, ale za hranicí Prahy, má na dojezd 20 minut. Z jakého důvodu je zde rozdíl 12 minut? Opakovaně jsme za Prahu navrhovali, aby časové limity, na kterých MZ trvalo, byly v Praze podle katastrů. Nevím, proč se tak nestalo. Praha to má jako jediná pro "celý kraj". Proč je Praha diskriminována vůči ostatním krajům, kde časový limit není platný pro celý kraj.

Podle našich odhadů tak Praha potřebuje o 100% více posádek ve směně, abychom byli schopni splnit takto přísně a ve světě ojediněle nastavené limity dojezdu. To však také znamená, že bychom potřebovali nejen více posádek a tím zaměstnanců a vybavení (sanitek a přístrojů), ale také více výjezdových stanovišť, na kterých by posádky byly umístěny. Kde na to má Praha vzít peníze, už MZ neřeší a jím nastavené nové reformní parametry financování stačit na takový nutný nárůst kapacit ZZS HMP rozhodně nebudou.

Proč nebyl akceptován náš návrh, vycházející ze zahraničních zkušeností, aby dostupnost ZZS byla stanovena v zákoně stejně, jako je doposud ve vyhlášce nebo aby se diferencovala podle charakteru onemocnění nebo-li závažnosti tísňové výzvy. Jistě i laik pochopí, že není potřeba spěchat a riskovat, aby posádka ZZS HMP byla na místě do 8 minut na celém území Prahy, když jinde v ČR je limit až do 20 minut nebo aby posádka spěchala stejně rychle např. k nevolnosti trvající několik hodin (zcela běžná situace) jako k bezvědomí nebo závažné život ohrožující komplikaci.

Jde nám přeci o pacienty a o fungující systém, nikoliv o závody s časem.

Autor: Zdeněk Schwarz | pondělí 24.11.2008 9:59 | karma článku: 14.97 | přečteno: 3391x

Další články blogera

Zdeněk Schwarz

(Ne)zachráněný život – 2.díl

Už se nesetkávám se zachráněnými, ale s těmi, kterým již nebylo pomoci, a zemřeli. Před devíti lety jsem psal o zachráněném chlapci, kterého tehdy zachytil ve fotografii u nás občas fotografující dnes již profesionální fotograf.

2.3.2016 v 10:00 | Karma článku: 13.36 | Přečteno: 518 | Diskuse

Zdeněk Schwarz

Pražské špitály – 2. díl

V březnu 2007odvolal ministr Julínek ředitele Fakultní Thomayerovi nemocnice a ředitele Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, aby v květnu jmenoval nové. Dnes už oba ředitelé ve svých funkcích nejsou. Nic se ale nezměnilo.

1.3.2016 v 10:00 | Karma článku: 10.75 | Přečteno: 396 | Diskuse

Zdeněk Schwarz

Málo lékařů – 2. díl

Život je krátký a letí jak tryskáč, zvláště po čtyřicítce... A se stoupajícím věkem všichni vč. lékařů a politiků potřebují dříve nebo později lékaře. Těch co ne, je, věřte, hodně málo.

29.2.2016 v 9:00 | Karma článku: 12.62 | Přečteno: 397 | Diskuse

Zdeněk Schwarz

Zapomeňte na hypermarkety, nakupujte přes Internet! – 2.díl

Hypermarket je podle mého názoru negativní forma života civilizace, která ovlivňuje lidi mnohými neduhy. Má dopad na naše zdraví, výchovu dětí, lidskou psychiku, mezilidské vztahy, obchod, finance, sociální oblast i celkové vnímán

28.2.2016 v 9:00 | Karma článku: 10.73 | Přečteno: 546 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jan Tichý(Bnj)

Slušní proti slušným?

Nebo také různí neslušní, poslušní či neposlušní. Říká se, že většina lidí je slušných. Také se předpokládá, že mlčící většina jsou ti slušní.

20.11.2017 v 15:44 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 40 | Diskuse

Václav Vít

Soudruzi dříve a dnes.

Časy se mění a komunisté s nimi, aspoň na první pohled. Takový pan Vojta Filip dnes pronáší úvahy, za které by se před lety nemusela stydět ani Svobodná Evropa.

20.11.2017 v 15:38 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 31 | Diskuse

Dana Kellnerová

Kdo jsou muži, kteří obtěžují ženy?

Dnešní společnost si zakládá na humanitě. Všichni jsme si rovní. Zločinci, úchylové, přenašeči pohlavních chorob, obtěžovatelé žen. Kryjeme parazity, kteří dobroty společnosti využívají. Správné to není. Trpí tím slušný člověk.

20.11.2017 v 15:01 | Karma článku: 13.13 | Přečteno: 473 |

Irena Aghová

Společnost: Kam se mají ubírat naše úvahy?

Když si projedete Internet, konkrétně Seznam.cz, setkáte se s informacemi, které se odehrály, také věštbami a neštěstími, i protikladnými tvrzeními. Tak ztrácíme přehled, co se vlastně důležitého děje. Vyberte si, jak se naladit.

20.11.2017 v 14:50 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 61 | Diskuse

Jan Pražák

Kdo přeběhne blíž před rozjetým autem?

Zpráva z tisku, cituji: „... soutěž v tom, kdo přeběhne silnici těsněji před jedoucím autem, nejlépe náklaďákem, samozřejmě mimo přechod a ještě je fajn se do poslední chvíle schovávat za rohem.“ Konec citace.

20.11.2017 v 14:03 | Karma článku: 19.30 | Přečteno: 465 | Diskuse
Počet článků 128 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2163

bývalý ředitel a lékař Zdravotnické záchranné služby h.m. Prahy, bývalý nezávislý Senátor - volební obvod č.27, nyní koroner hl. m. Prahy

 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.