Zákon o ZZS a jeho základní chyby

24. 11. 2008 9:59:24
Už jsem zde uvedl několik vážných nedostatků návrhu zákona o zdravotnické záchranné službě, který je nyní jedním z nejaktuálnějších témat politických jednání a torsem krachující zdravotnické reformy. V podobě, kterou nyní má, je nemožné jej přijmout a schválit. Pokud by k tomu přesto došlo, tak mnohaleté očekávání zákona, který české zdravotnické záchranné služby nikdy neměly a který potřebují, se změní v zoufalství plné obav a strachu. Záchranářská obec stále doufá v zázrak, že dojde k úpravě návrhu nebo jeho odmítnutí.
eas
easweb

Hodně konfliktní a diskutované téma návrhu je dojezdová doba. V mnoha zemích není doba pro dojezd ZZS stanovena vůbec. V některých je to do 30 minut a jinde třeba i do 10 minut. U nás máme nyní vyhláškou stanoven limit do 15 minut od zavolání na linku 155 do příjezdu sanity na místo. Vždy je pamatováno na situace hodné zvláštního zřetele, tzn. např. sněhovou kalamitu, náledí, dopravní zácpu nebo poruchu sanitky apod., tj. objektivní příčiny zdržení přijíždějící sanitky.

Reformní zákon o ZZS přišel se zcela ojedinělou a ve světě neznámou novinkou, že limit bude v rozpětí 5 – 20 minut a toto rozpětí bude vztaženo na oblast podle její hustoty osídlení. Z lidského i odborného hlediska to však nelze považovat za rozumné, ale spíše za nevhodné. Není možné počítat s tím, že někteří lidé budou mít dojezd 20 minut jen proto, že bydlí v méně osídlené lokalitě a naopak, že lidé žijící v husté zástavbě budou mít výhody v podobě dojezdu do 5 minut. Tato neúměrná a nereálná doba 5 minut byla naštěstí pod tíhou odborných argumentů z návrhu odstraněna. V současné době tak máme navržen limit v rozmezí 10 – 20 minut. Proč ale nejsou stejné parametry rovnocenné na území všech krajů? Proč v Praze je opět situace jiná, pro Prahu nevýhodná? MZ nechce brát v potaz specifika Prahy, ale samo je používá při tvorbě zákona o ZZS.

Čas se počítá od předání informace ze zdravotnického operačního střediska, tzn. kdy jej dispečerka předá posádce, a posádka musí vyjet do 2 min od převzetí, tj. v případě Prahy je to nejspíše v momentě, kdy přijde posádce na pager informace o výzvě (k výjezdu). Zákon totiž neřeší jakou formou a kde má posádka výzvu k výjezdu přijmout. Pominu-li tento problém, tak zde máme ještě další komplikaci. Výkladem navrženého textu zákona totiž nemáme 10 minut, ale bez těch 2 minut na aktivaci posádky vlastně pouhých 8 minut. Mám z toho teda pocit, že autoři návrhu asi neumí ani sčítat a odčítat.

Dalším probléme je rozdělení na území a pro ně stanovené limity podle hustoty osídlení. Území Hlavního města Prahy má mnoho specifik, na které neustále upozorňuji jak MZ, tak kolegy z ostatních ZZS. Marně, ten kdo v Praze nežije a na pražské záchrance nikdy nepracoval, to asi nemůže nikdy pochopit. Stejně jako oni nechápou naše specifika, tak zase na pražské záchrance nechápeme, proč pro Prahu platí zmíněný limit 10 minut (vlastně jen 8 minut!) jako pro celý kraj? Proč musíme např. do Hájku, což je obec s cca 400 lidmi na okraji Prahy, dojet stejně rychle jako třeba na Václavské náměstí? Přitom ZZS středočeského kraje v sousední Praze - venkov do vedlejší obce Stupice, která je jen o cca 600 m dále, ale za hranicí Prahy, má na dojezd 20 minut. Z jakého důvodu je zde rozdíl 12 minut? Opakovaně jsme za Prahu navrhovali, aby časové limity, na kterých MZ trvalo, byly v Praze podle katastrů. Nevím, proč se tak nestalo. Praha to má jako jediná pro "celý kraj". Proč je Praha diskriminována vůči ostatním krajům, kde časový limit není platný pro celý kraj.

Podle našich odhadů tak Praha potřebuje o 100% více posádek ve směně, abychom byli schopni splnit takto přísně a ve světě ojediněle nastavené limity dojezdu. To však také znamená, že bychom potřebovali nejen více posádek a tím zaměstnanců a vybavení (sanitek a přístrojů), ale také více výjezdových stanovišť, na kterých by posádky byly umístěny. Kde na to má Praha vzít peníze, už MZ neřeší a jím nastavené nové reformní parametry financování stačit na takový nutný nárůst kapacit ZZS HMP rozhodně nebudou.

Proč nebyl akceptován náš návrh, vycházející ze zahraničních zkušeností, aby dostupnost ZZS byla stanovena v zákoně stejně, jako je doposud ve vyhlášce nebo aby se diferencovala podle charakteru onemocnění nebo-li závažnosti tísňové výzvy. Jistě i laik pochopí, že není potřeba spěchat a riskovat, aby posádka ZZS HMP byla na místě do 8 minut na celém území Prahy, když jinde v ČR je limit až do 20 minut nebo aby posádka spěchala stejně rychle např. k nevolnosti trvající několik hodin (zcela běžná situace) jako k bezvědomí nebo závažné život ohrožující komplikaci.

Jde nám přeci o pacienty a o fungující systém, nikoliv o závody s časem.

Autor: Zdeněk Schwarz | pondělí 24.11.2008 9:59 | karma článku: 17.25 | přečteno: 3556x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Rudolf Pekař

Bacha na sváteční cyklisty

Začátek jara přináší nejen kvetoucí přírodu, ale také návrat cyklistů na silnice. Bohužel, spolu s nimi se objevují i tzv. sváteční cyklisté, kteří se chovají neopatrně a nezodpovědně.

28.3.2024 v 12:17 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 12 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Velký pátek jako příležitost

Už několik let je v "portfoliu" státních svátků i Velký pátek, který by mohl být vhodnou příležitostí k uvědomění si tzv. evropských hodnot, s nimiž se poslední léta mediálně žongluje.

28.3.2024 v 9:34 | Karma článku: 9.83 | Přečteno: 120 | Diskuse

Filip Vracovský

Jak to vypadá Mordor ( Rusko ) už nám klepe na dveře ?

Krátká předsváteční úvaha ... Taky vás některé uklidňující zprávy spíš rozruší ? Račte vstoupit .....

28.3.2024 v 9:00 | Karma článku: 9.83 | Přečteno: 263 |

Michael Laitman

Odhalení tajemství Knihy života

Jeden mudrc kdysi řekl: „Člověk musí získat jak vědomosti, tak moudrost.“ Na otázku, jaký je mezi nimi rozdíl, odpověděl: „Vědomosti se získávají čtením knih, moudrost se získává čtením knihy, kterou jsi ty sám.“

28.3.2024 v 4:14 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 31 | Diskuse

Tadeáš Firla

KSČM a Jan Ámos Komenský

Myslím, že politické, nebo náboženské symboly mají veliký význam a pro některé lidí hodně znamenají. Dnes jsem si všiml dvou. Vedle sebe ve skříňce - logo KSČM a portrét Jana Ámose Komenského. Je to změna mysli, nebo pouhá fraška?

28.3.2024 v 1:25 | Karma článku: 9.02 | Přečteno: 146 | Diskuse
Počet článků 128 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2235

bývalý ředitel a lékař Zdravotnické záchranné služby h.m. Prahy, bývalý nezávislý Senátor - volební obvod č.27, nyní koroner hl. m. Prahy

 

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...